Zdá se, že používáte zastaralý a nepodporovaný prohlížeč Internet Explorer. Některé části webu proto nebudou fungovat stejně jako v moderních prohlížečích Firefox, Chrome, MS Edge.

Olepování, PROBYTEX

Olepování námi naformátovaných desek je řešeno plně automatizovaným olepovacím strojem OTT Tornádo TOP, který využívá inovativní technologii olepování PUR lepidly. Pro návrat olepovaných dílců zpět k obsluze a komfortu výrobního procesu s důrazem na eliminaci poškození materiálu je s olepovacím strojem synchronně propojen pneumatický transportní manipulátor s vracecí dráhou OTT Translift.

Něco o technologii olepování

Dosavadní technologie olepování používaná v nábytkářskem průmyslu je doposud řešena pomocí tavných lepidel na bázi EVA. Tavná lepidla vyráběná na bázi etylen-vinyl-acetátu (EVA) vytvrzují čistě fyzikálně a dosahují pevnosti pouhým zchlazením. Jejich tepelná odolnost je deklarována výrobci mezními hodnotami od -20°C až 90°C. Po nesčetných zkouškách a použití v praxi všichni víme, že tyto hodnoty tepelné odolnosti jsou nižší. Při postupném zvyšování teploty okolního prostředí třeba v letním období hrany "povolí", následně ochlazením okolního vzduchu se zase "přilepí" a tak pořád dokola. Spolu s tím se do měkkého lepidla dostávají nečistoty a špína a tímto se lepený spoj hrany a desky zvýrazńuje a je nehezký s rizikem, že hrana upadne úplně.

Další kapitolou je voděodolnost.

V případě olepených dílců (nábytku) EVA lepidlem je voděodolnost velmi malá a již při malém zvýšení vzdušné vlhkosti olepené hrany "bobtnají" a v podstatě ukončují životnost nábytku.

OTT Tornádo TOP

Nastává změna-PUR lepidlo

Tyto poznatky a zkušenosti nás vedly k řešení situace nezbytnými úpravami stávající technologie olepovacího centra s přechodem na kvalitativně, pracovně ale i nákladově náročnějšímu lepení PUR lepidly. Reaktivní tavná lepidla na bázi polyuretanu vytvrzují a dosahují pevnosti rovněž fyzikálně při jejich ochlazení, ale navíc u nich probíhá za přítomnosti vzdušné vlhkosti reakce, při které dochází k chemickému zesíťování (chemická vazba).

Tím je u nich dosaženo velmi vysoké tepelné odolnosti v mezních hodnotách -30°C až 140°C, ale rovněž velmi vysoké odolnosti proti vlhkosti, vodě a vodním parám. PUR lepidla jsou vhodné pro olepování všech typů nábytkových hran.

Přehled výhod nábytku olepeným PUR lepidlem

  • PUR lepidla mají po vytvrdnutí - zesíťování vysokou tepelnou odolnost (min. 140°C). To znamená,že pokud na olepené dílce působí teplo od spotřebiče (varná deska,varná konvice atd.), PUR lepidlo nikdy nezměkne a hrana na nábytku pořád 100% drží.
  • Spoj PUR je voděodolný – PUR lepilo uzavře spáru mezi hranou a čelní plochou a olepený spoj je tedy natolik kvalitní,že i při masívním zatečení ,nebo vysoké vzdušné vlkosti tak dílce přes hranu nenabobtnají a jsou proto velmi vhodná pro koupelny ,kuchyně i pro komerční prostory se zvýšenou zátěží.
  • Při olepování (PUR) potřebujeme menší množství lepidla – zhruba asi 100 g/m2 olepené hrany. Čím více lepidla, tím větší je spára. Čím méně lepidla, tím je menší a designovější. Tenké spáry se také nezanášejí prachem nebo nečistotami.

Pro technologii PUR lepidel máme olepovačku, která dovoluje měnit barvu PUR lepidel v závislosti na barvě olepovaných dílců i při malé sériovosti výrobních dávek. "Pro bílé odstíny používáme k olepování lepidlo PUR bílé. Všechny ostatní barevné dekory ohraňujeme za pomoci natur PUR lepidla. Díky tomu se nesetkáte s tím, že by měla třeba bílá nábytková dvířka černé spáry, která na nábytku potom doslova bijí do očí,".

"Až si půjdete nově pořizovat nábytek pro svůj interiér, už víte, na jaký detail se na nábytku zaměřit. Vaši pozornost si rozhodně zaslouží právě hrany."

Přihlášení zde:Optimalizační systém E-ROZRYS erozrys.probytex.cz

Potřebujete poradit?

Máte dotazy ohledně formátování, olepování, frézování nebo jiný dotaz? Jsme tady pro vás, neváhejte nás kontaktovat!

Napište nám

na začátek stránky